deser1

W ostatnią sobotę miałam okazję uczestniczyć w niezwykle przyjemnych warsztatach w Lawendowym Domu, gdzie gospodarzami byli Beata i Lubomir Lipov. Było bardzo smacznie i orzeźwiająco, a to za sprawą 40 smaków lodów marki GRYCAN.

Warsztaty prowadziła Pani Elżbieta Grycan, bardzo ciepła, miła i ciekawa osoba. Z pasją opowiadała o produkcji lodów, zaczynając od swego dzieciństwa. Tak, od urodzenia związana jest z cukiernictwem za sprawą swojego taty, a w późniejszych latach ściśle z lodami. Z dużym powodzeniem razem z mężem produkują jedne z najlepszych lodów jakie mamy na Polskim rynku, a może najlepsze? W każdym razie ja nie jadłam lepszych.
Pani Elżbieta starała się nas zarazić swoją pasją i wyczarowała przy nas kilka deserów lodowych, które zainspirowały nas. Wszystkie dziewczyny ruszyły do zamrażarek w poszukiwaniu swoich smaków oraz dodatków. Później podjadałyśmy sobie z talerzy, każda z nas chciała spróbować jak najwięcej połączeń.

Pani Elżbieta Grycan w akcji :)

Pani Elżbieta Grycan w akcji :)


Na pierwszy ogień jako inspiracja poszedł deser przyrządzony przez Panią Elżbietę Grycan z gruszkowego sorbetu, z dodatkiem balsamico i prażonymi orzechami w karmelu z rozmarynem. Pyszne!
Ja próbowałam swoich sił wspólnie z Martą (Feed me better) i przygotowałyśmy sorbet z mango z dodatkiem sosu malinowo-miętowego i pokruszonych bezików. Wow, to było niezwykłe połączenie, efekt nas zaskoczył.
Były jeszcze desery w mrożonych pucharkach z dodatkiem owoców. Było pysznie! Na koniec dowiedziałam się kilku fajnych porad jak fotografować lody. Ponieważ na blogu mam mało przepisów na lody, to przy tworzeniu nowych, mam zamiar wykorzystać to czego dowiedziałam się na spotkaniu i dalej przekażę oczywiście Wam.
Podsumowując, było to dla mnie bardzo urocze towarzyskie spotkanie, w bardzo domowej atmosferze, gdzie przy okazji poznałam ciekawych ludzi oraz nowe smaki lodów, o których wcześniej nie wiedziałam. Żałuję tylko, że tak mało smaków spróbowałam, ale cóż, nie dałam rady :)

Coś dla oka

Ekipa w komplecie! Zdjęcie Lubomir Lipov - dziękuję.

Ekipa w komplecie! Zdjęcie Lubomir Lipov – dziękuję.

Sorbet gruszkowy z balsamico, prażonymi orzechami w karmelu z rozmarynem

Sorbet gruszkowy z balsamico, prażonymi orzechami w karmelu z rozmarynem


Deser w pucharku: sorbet z czarnej porzeczki + czekoladowe lody + pistacjowe

Deser w pucharku: sorbet z czarnej porzeczki + czekoladowe lody + pistacjowe

Sorbet z mango i sosem malinowo-miętowym oraz bezą

Sorbet z mango i sosem malinowo-miętowym oraz bezą