Dżem truskawkowy

Przygotowanie dżemu z truskawek wydaje się banalnie proste, ale czy tak jest? Pewnie nie dla każdego. Dlatego poniżej zebrałam kilka porad, które ułatwią przygotowanie naszego pierwszego domowego dżemu.

Dodatek cukru

Gdy pierwszy raz usmażyłam swój dżem i dodałam cukier według proporcji na 1kg truskawek 1kg cukru to nie dało się go zjeść, był tak słodki :) Nawet moja córka, która słodycze uwielbia, krzywiła się. Wiem, że dodatek cukru pozwala bardziej zakonserwować truskawki i zwiększyć ich okres przydatność, ale czy chcemy jeść sam cukier? W moim przepisie znacznie zmniejszyłam te proporcje i na 2 kg truskawek daję 0,5 kg cukru, co daje również słodki dżem, ale nie za słodki i równocześnie wystarczająco gęsty po długim smażeniu.

Zagęszczanie dżemu

Dobrze zagęszczony dżem możemy otrzymać na kilka sposobów:

  • przez długie kilku godzinne smażenie, możemy rozłożyć je na 2 dni,
  • przez dodatek cukrów żelujących,
  • lub dodatek cytryny z pestkami, bądź samych pestek (możemy zawinąć je w gazę),

osobiście wolę dłużej smażyć dżem i tak też polecam. Jeśli ktoś chce zrobić szybciej, może skusić się na dodatek cukru żelującego. Uzyska wtedy gęsty dżem i z pewnością dużo jaśniejszy niż gdyby długo go smażył.

Pamiętaj!

Na dżem wybieramy mocno dojrzałe i nie za duże truskawki, mają najwięcej smaku.

Jak wyparzyć/ wysterylizować słoiki?

  • Słoiki wraz z zakrętkami myjemy dokładnie ciepłą wodą z płynem, następnie wkładamy do zmywarki i włączamy standardowy program mycia. Do jeszcze gorących, ale suchych słoików nakładamy gorący dżem i dobrze zakręcamy.
  • Słoiki możemy też wstawić do piekarnika (sposób mojej mamy), nastawić na 120–140ºC i wyparzać w ten sposób minimum 30 minut, od nagrzania piekarnika.

Pasteryzowanie dżemu

Pasteryzujemy dżemy wtedy gdy użyliśmy mniejszej ilości cukru, chcemy je dłużej przechowywać i chcemy mieć pewność, że dżem się nie zepsuje. Najprostszym sposobem, znanym od lat ile nie pokoleń, jest wstawienie słoików do garnka i gotowanie ich.

Jak to zrobić? Na dno garnka układamy gazę lub ściereczkę, na to wstawiamy tej samej wielkości słoiki z dżemem, zakręcone (nie za mocno) oczywiście. Słoki nie powinny się dotykać. Zalewamy je wodą do wysokości dżemu w słoiku, czyli poniżej nakrętki, tak ok. 2–3 cm. Gotujemy słoiki przez 30–40 minut na wolnym ogniu, następnie wyjmujemy gorące, dokręcamy i odwracamy do góry dnem. Gdy ostygną chowamy.

Tak jak napisałam na początku było to kilka porad, które stosuję przy robieniu dżemów i nie tylko. Pasteryzowanie i wyparzanie słoików przecież należy robić również przygotowując inne przetwory. Jeśli macie swoje sposoby, na dobry dżem lub jak dobrze je zawekować, to zapraszam do komentarzy, tam możemy podzielić się uwagami.