Kurt Scheller

Kurt Scheller

W ramach akcji „Czas na gęsinę” miałam okazje uczestniczyć w warsztatach kulinarnych w Akademii Kurta Schellera pod okiem samego mistrza.

Sama akcja miała na celu promowanie i przywracanie gęsiny na nasze stoły, a podczas warsztatów dowiedzieliśmy się jak to zrobić.
Na początek dowiedzieliśmy się jak należy porcjować gęś, jak ją wyluzować, w jakiej temperaturze piec. Kurt Scheller zdradził nam też kilka kuchennych sztuczek, które ułatwiają pracę w kuchni, a później „zagonił” nas do gotowania :)

Gęsie piersi

Gęsie piersi

Sposobów na gęś jest wiele, do tego możemy wykorzystać całą gęś zaczynając od udek, piersi, podrobów i korpusu (świetnie nadaje się na wywar). Podczas warsztatów przygotowaliśmy dania w których wykorzystaliśmy wszystkie gęsie części.

Trzy sztuki zostały upieczone w całości. Jedną z ich osobiście natarłam solą, pieprzem, majerankiem i papryką. Drugą doprawiliśmy tylko pieprzem i solą a trzecia była faszerowana: musem kasztanowym, chlebem, jabłkiem, czosnkiem, bazylią, oregano, solą i pieprzem. Jako dodatki podaliśmy uduszoną kapustę czerwoną i kapustę białą, niesamowicie delikatną, duszoną w śmietanie.

Kolejne danie: mus z wątróbki,coś w postaci delikatnego pasztetu. Mus został podany na półgęsku.

Pierożki wonton

Pierożki wonton

Cóż to jest ten półgęsek? To peklowane i wędzone piersi z kaczki, dwie piersi. Jak dla mnie półgęsek smakuje rewelacyjnie. Połączony z musem z wątróbki – niebo w gębie :)

Następna urzekła mnie zupa ugotowana na skrzydełkach, żołądkach i szyjkach gęsich oczywiście w towarzystwie warzyw i przypraw. Zupę na końcu zabielono i podano z pierożkami wonton w których farsz przygotowano ze smażonych żołądków i plastrów schabu wieprzowego. Przygotowanie pierożków do samych warsztatów wydawało mi się trudne, ale to nic bardziej mylnego.
Były jeszcze gęsie piersi podane z sosem meksykańskim z dodatkiem ziaren kakao.
Na koniec wszystko mieliśmy okazję skosztować, czyli uczta nie tylko dla oka ale i dla podniebienia.
Za nim potrawy były gotowe Kurt Scheller dbał nie tylko o ich jakość, ale też zarażał nas dobrym humorem. Tak, tak cały czas żartował, co bardzo rozluźniło atmosferę. Dzięki temu było nie tylko smacznie, ale również bardzo przyjemnie.

Coś dla inspiracji

Gęś faszerowana

Gęś faszerowana

Porcjowanie gęsi

Porcjowanie gęsi

Zupa z pierożkami wonton

Zupa z pierożkami wonton

Mus z gęsich wątróbek serwowany na półgęsku

Mus z gęsich wątróbek serwowany na półgęsku

Gęsie piersi z sosem meksykańskim

Gęsie piersi z sosem meksykańskim i ryżem