Jest to dalsza część przepisu na Staropolski piernik dojrzewający. Kilka tygodni temu podałam Wam przepis jak wykonać samo ciasto na piernik i ile czasu powinno leżakować.

Odkryj Magiczne przepisy na Wigilię!

Czy jesteś gotowa na świąteczne przysmaki, które zachwycą Twoich gości? Zajrzyj do mojego e-booka „Najlepsze wigilijne przepisy” i odkryj ponad 150 stron inspirujących przepisów łączących tradycję z nowoczesnością. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowałam!

Teraz nadszedł czas na przyjemniejszą część, choć ta naprawdę przyjemna, jedzenie, jest przed nami. W tym wpisie dowiecie się jak piernik upiec, złożyć i co dalej. Także zachęcam już do pieczenia, ponieważ piernik jeszcze musi poleżeć kilka dni, aby skruszeć i naprawdę cieszyć nasze podniebienia. Zatem do dzieła!

Składniki

Ciasto piernikowe

  • 500g prawdziwego miodu
  • 2 szklanki cukru
  • 250g masła
  • 1kg mąki
  • 3 duże jajka
  • 3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1/2 szklanki mleka
  • 1/2 łyżeczki soli
  • ok. 80g przyprawy do piernika

Do wykończenia

  • ok. 1kg powideł śliwkowych
  • 220g ciemnej czekolady
  • 180 ml śmietany kremówki, 36%

Przygotowanie

  1. Ciasto piernikowe po leżakowaniu (minimum 2 tygodniowym) wyjmujemy z lodówki i dzielimy na 3 równe części. Każdą z nich wałkujemy na prostokąt o grubości ok. 5 mm, wielkość ok. 39 x 28 cm. Przekładamy rozwałkowane ciasto na blaszkę wyłożoną pergaminem i pieczemy blaty w temperaturze 175ºC ok. 17 minut. Po upieczeniu odkładamy , aby wystygły. Jeśli nie macie 3 blaszek, blaty należy piec jeden po drugim.
  2. Do większego rondla z grubym dnem przekładamy powidła i podgrzewamy, cały czas mieszając. Gdy zaczną bulgotać, zmniejszamy ogień i smażymy przez kilka minut, aż troszkę zgęstnieją. Na podstawie/ paterze/desce układamy pierwszą warstwę blatu piernikowego. Oczywiście wcześniej zdejmujemy pergamin. Wykładamy 1/3 powideł i rozprowadzamy po całym blacie. Nakładamy drugą warstwę piernika, smarujemy powidłami i nakładamy ostatnią warstwę.
  3. Na złożony piernik kładziemy deskę i lekko przyciskamy. Można odstawić go na 1 godzinę i lekko docisnąć. Wtedy piernik ładnie się wyrówna. Po tym czasie ponownie podgrzewamy ostatnia wartwę powideł i smarujemy na wierzchu i ewentualnie boki.
  4. Piernik w tej chwili możemy odstawić do lodówki, na kilka dni, najlepiej ok. 5, należy go przykryć lub zafoliować. Niech skruszeje. Przed podaniem polewamy wierzch czekoladowym ganache. Gdy zastygnie, piernik kroimy na mniejsze porcje i podajemy. Smacznego!
  5. Ganache. Czekoladę siekamy i wkładamy do miski. Śmietanę podgrzewamy (prawie do wrzenia) i zalewamy czekoladę. Po ok. 2 minutach gdy czekolada zmięknie, mieszamy ją delikatnie ze śmietaną na gładką masę.

Piernik możemy przełożyć również morelowymi powidłami/ dżemem lub marcepanem.

Źródło: „W staropolskiej kuchni i przy polskim stole” Maria Lemnis, Henryk Vitry

Odkryj Magiczne przepisy na Wigilię!

Czy jesteś gotowa na świąteczne przysmaki, które zachwycą Twoich gości? Zajrzyj do mojego e-booka „Najlepsze wigilijne przepisy” i odkryj ponad 150 stron inspirujących przepisów łączących tradycję z nowoczesnością. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowałam!