Ganache to francuska nazwa na połączanie aksamitnej mieszanki czekolady i śmietany. Większość receptur przygotowuje się w podobny sposób. Podgrzewamy śmietanę, ma się prawie zagotować i zalewamy czekoladę.

Czekolada powinna być posiekana lub kupiona np. w pastylkach. Zalaną czekoladę odstawiamy na chwilę, następnie powoli i delikatnie mieszamy, do uzyskania gładkiej i błyszczącej masy.

Ganache jest powszechnie stosowany w kuchni do deserów. Jeszcze lekko ciepły i płynny może być gładką i błyszcząca polewą do ciast, tortów. W temperaturze pokojowej pasta do smarowania, lukrem. Schłodzony można lekko ubić i staje się puszystym kremem.

Osobiście lubię stosować ganache do tworzenia domowych trufli. Dodając różnego rodzaju składniki smakowe jak likiery, wanilię, orzechy, ze schłodzonej masy formujemy kulki.

Smak i jakość ganache zależy od użytej czekolady, powinna być jak najlepsza gatunkowo, nie możemy używać czekolady która ma na liście składników tłuszcze roślinne. Ganache z taka czekolada może się zważyć.

Podstawowa receptura na ganache

Z ciemnej czekolady

  • 225 g gorzkiej czekolady
  • 180 ml śmietany kremówki

Z białej czekolady

  • 210 g białej czekolady
  • 100 ml śmietany kremówki

W obydwu przypadkach

Czekoladę siekamy i wkładamy do miski. Śmietanę podgrzewamy (prawie do wrzenia) i zalewamy czekoladę. Po ok. 2 minutach gdy czekolada zmięknie, mieszamy ja delikatnie ze śmietaną na gładką masę.

Zastosowanie

Jeśli chcemy polewę do ciasta czy tortu, czekamy aż lekko przestygnie i jeszcze płynną masą polewamy ciasto.

Natomiast gdy chcemy krem: czekamy, aż masa ostygnie, wstawiamy do lodówki i schładzamy. Później ubijamy ganche na puszysta masę. Masa powinna zwiększyć znacznie swoja objętość.

Jeśli chcemy z ganache wykonać trufle, należy po połączeniu czekolady ze śmietaną odstawić ganache do schłodzenia. Oczywiście wcześniej możemy dodać odpowiednie składniki smakowe lub takie które wpływają na strukturę trufli, np. syrop kukurydziany. Z dobrze schłodzonego ganache formujemy trufle, obtaczając je we wiórkach kokosowych, kakao, czekoladzie itp. Szczegółowe przepisy można znaleźć na stronie.