Monini oliwy

Oleje i oliwy to nieodłączne składniki każdego dania w kuchni. Mają nie tylko wyjątkowy smak, lecz także właściwości zdrowotne. Sklepowe półki wręcz uginają się od różnych ich rodzajów.

Każda z nich ma inny smak, barwę i zapach, zależnie od miejsca, gdzie były uprawiane oliwki, a także od ich gatunku i stopnia dojrzałości. Jaką oliwę bądź olej wybrać? Zależy to od wielu czynników: dania, które chcemy przygotować, smaków, jakie preferujemy w kuchni, a nawet kwoty, jaką chcemy na nie przeznaczyć.

Historia i Złote Reguły

Val di Mazara

Jaki czas temu miałam okazję przetestować kilka produktów firmy Monini i muszę powiedzieć, że nie byłam zawiedziona. Jest rok 1920 Zefferino Monini rozpoczyna swoją produkcję oliwy z oliwek, jest to rzemieślnicza sztuka, głównie w regionie Umbrii. W okolicach Spoleto gdzie uprawiane są oliwki panuje idealny klimat i Zefferino Monini skupia się głównie na oliwie z oliwek, która w tamtych czasch nie była jeszcze tak mocno znana. To był dobry wybór. Produkty były udane i produkcja rozszerza się po za region.

W roku 1950 do firmy dołączają synowie Zefferino i po opanowaniu wszystkich tajemnic i procesów, mały rodzinny biznes przekształcają w nowoczesną fabrykę i produkcję. Wtedy Monini, z tradycyjnej jakości, staje się punktem odniesienia dla oliwy z oliwek we Włoszech i za granicą. Ciągle jednak kładą nacisk na element rzemieślniczej pracy.

W chwili obecnej Zefferino Francesco i Flora Maria, wnukowie założyciela prowadzą firmę Monini. O jakości tej marki może świadczyć fakt, że mają największy udział oliwy na włoskim rynku, gdzie oliwa z oliwek jest podstawą ich kuchni.

Aktualnie firma eksportuje oliwę do ponad 30 krajów na całym świecie, w Polsce są od ponad 10 lat. Monini oferuje produkty spożywcze charakterystyczne dla kuchni krajów basenu Morza Śródziemnego, takie jak oliwy extra vergine, oliwy z oliwek, inne oleje roślinne, octy winne i balsamiczne, sosy pesto.

W Monini selekcją oliw oraz blendingiem zajmuje się sam właściciel, Zefferino Monini, uznany w całych Włoszech ekspert oliwny. W ciągu roku, wspólnie ze swymi najbardziej zaufanymi pracownikami, testuje prawie 3 tysiące próbek oliwy monitorując w ten sposób jej wysoką jakość.

Aby otrzymać oliwę najwyższej jakości każdy element mający wpływ na jej jakość musi podlegać kontroli. Dlatego Monini wyróżnia 7 kluczowych czynników i nazywa je 7 Złotymi Regułami:

  1. Używają tylko zdrowych owoców, pochodzących z młodych drzew z gajów oliwnych podlegających stałej opiece, ponieważ oliwki to owoce wymagające szczególnie troskliwego uprawiania.
  2. Łagodny klimat i teren naturalnie sprzyjający uprawom oliwek.
  3. Oliwki zbierane są bezpośrednio z drzewa ręcznie lub mechanicznie, lecz nigdy po spadnięciu na ziemię.
  4. Odpowiedni moment zbiorów, ponieważ oliwki zbierane później dają więcej oliwy o łagodnym smaku, lecz zawierają mniej cennych antyutleniaczy.
  5. Transport oliwek w otwartych skrzynkach, a nie w płóciennych workach, w których oliwki zaczynają się bardzo szybko psuć i fermentować.
  6. Oliwki tłoczone jak najszybciej, najlepiej w ciągu 24 godzin od zebrania.
  7. Nowoczesne tłocznie o nieskazitelnych warunkach higienicznych gwarantujące szybkie przetwarzanie owoców i możliwość stałego monitorowania temperatury podczas tłoczenia.

Jaką oliwę wybrać?

Oliwy smakowe

Najbardziej do gustu przypadła mi smakowa oliwa Garlic& Chilli, dlaczego? Jest delikatna w smaku i jednocześnie pikantna. Czujemy smak zarówno chilli jak i czosnku. To połączenie było dla mnie idealne do różnych sałatek, które często zrobione z kilku podstawowych składników wzbogacam właśnie wyrazistą oliwą. Jak dla mnie sprawdziła się doskonale.

Kolejną była cytrynowa oliwa, pełna świeżości. Nie kosztowałam jeszcze pozostałych, ale wierzę, że nie odstają od dwóch wymienionych, w końcu smakowe oliwy Monini są z oliwy extra vergine i naturalnych aromatów.

Monini Classico Spray

Inną ciekawą propozycją jest oliwa z oliwek extra vergine Classico. Od lat jest najlepiej sprzedającą się oliwą we Włoszech. Dzięki osobistemu zaangażowaniu właściciela Zefferino Monini udało się stworzyć produkt wysokiej jakości, o smaku na tyle zrównoważonym, aby zadowolić wymagające podniebienia zarówno mieszkańców północnych Włoch, gdzie oliwa jest łagodniejsza w smaku jak i na południu kraju, znanym z produkcji oliwy pikantnej i aromatycznej.

Dla tych którzy nie przepadają za smakiem oliwy z oliwek i za jej zdecydowanym smakiem Monini proponuje oliwę Delicato. Nie zmienia ona naturalnego smaku potraw, a jedynie go wzbogaca i osobiście jest to jedna z moich ulubionych, dlatego, że lubię delikatne w smaku oliwy.

Monello

Smakoszy zainteresuje pewnie oliwa Monello, wyjątkowo gęsta i metna, gdyż nie podlega procesowi filtracji. Dzięki temu jest szczególnie bogata w cenne dla zdrowia antyutleniacze zawarte w cząsteczkach oliwek, ale też nie powinna być zbyt długo przechowywana.Oliwa Monello jest wyjątkowo świeża, co podkreśla jej wyraźny pikantny smak oraz szczególnie przyjemny owocowy aromat przypominający woń zielonych pomidorów. Idealnie komponuje się z bruschettą, gulaszem czy gęstymi zupami.

Monello na ogół pochodzi z upraw w południowych Włoszech – na Sycylii i w Apulii, gdzie ze względu na cieplejszy klimat zbiory zaczynają się najwcześniej. Oliwa pojawia się w sprzedaży każdej jesieni zaraz po rozpoczęciu zbiorów oliwek i jest dostępna na rynku tylko przez kilka miesięcy. Jest to pierwsza oliwa w sezonie oliwkowym, dlatego można nazwać ją „oliwnym Beaujolais nouveau”.

GranFruttato

Inna ciekwa propozycja to oliwa GranFruttato co w tłumaczeniu znaczy „superowocowa”. Oliwa ta powstaje w wyniku połączenia wielu rodzajów oliw najwyższej jakości. Dzięki zastosowaniu właściwych proporcji otrzymujemy oliwę o bardzo złożonym smaku, aromacie i znaczących właściwościach zdrowotnych.

Do produkcji wybierane są tylko oliwy powstałe z oliwek nie do końca dojrzałych. Dzięki temu uzyskana oliwa jest szczególnie bogata w antyutleniacze (polifenole), które nie tylko gwarantują dłuższą trwałość produktu, chroniąc go przed utlenieniem, ale nadają mu intensywny smak i aromat. Uczucie „drapania w gardle”, często kojarzone z wysoką kwasowością produktu, oznacza, że oliwa jest bogata w substancje właściwe dla zdrowia.Do GranFruttato potrzeba większej ilości oliwek niż do zwykłej oliwy extra vergine, ponieważ z tłoczenia oliwek nie całkiem dojrzałych otrzymuje się mniejszą ilość oliwy.

Monini teraz to nie tylko oliwy z oliwek, w swojej palecie produktów mają też olej ryżowy czy z pestek winogron, wspomniane wcześniej octy balsamiczne, sosy pesto. Każdy znajdzie coś dla siebie i znajdzie swój smak!

Źródło: monini.pl, monini.com