To jest najlepszy barszcz jaki znam. W moim rodzinnym domu jedliśmy go z oddzielnie podanymi ziemniakami. Ja łącze je z barszczem, tak jest prościej. Sam barszcz jest ugotowany bez mięsa i bez kostek, a jest w nim mnóstwo smaku i aromatu. Bardzo polecam ten sposób, nie będziecie zawiedzeni!
Odkryj Magiczne przepisy na Wigilię!
Czy jesteś gotowa na świąteczne przysmaki, które zachwycą Twoich gości? Zajrzyj do mojego e-booka „Najlepsze wigilijne przepisy” i odkryj ponad 150 stron inspirujących przepisów łączących tradycję z nowoczesnością. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowałam!
Składniki
- 5 średnich buraków
- 2 marchewki
- 1 cebula
- 3 łyżki koncentratu pomidorowego
- 3–4 ziemniaki
- 3 ziela angielskie
- 4–5 ziaren czarnego pieprzu
- 2 liście laurowe
- 2 ząbki czosnku
- 2–3 łyżki octu winnego
- 3/4 szklanki kwaśnej śmietany, 12%
- 3 łyżki masła
- 1 płaska łyżka mąki
- pół pęczka posiekanego koperku
- szczypta cukru
Przygotowanie
- Marchewkę obieramy i ścieramy na tarce, na grubych oczkach. Cebulę kroimy w drobną kostkę. Na patelni rozpuszczamy 2 łyżki masła i marchew razem z cebulą przesmażamy na wolnym ogniu przez kilka minut. Następnie dodajemy do tego koncentrat i przesmażamy przez chwilę, wystarczy, że koncentrat połączy się z warzywami. Odstawiamy.
- Buraki obieramy i kroimy w słupki, przekładamy do garnka i zalewamy wodą, kilka centymetrów nad buraki. Dodajemy ziele angielskie, pieprz, rozgnieciony czosnek, liście laurowe i 1 łyżkę octu. Wstawiamy na ogień. Gdy buraki zaczną się gotować dodajemy marchewkę z cebulą mieszamy i powoli gotujemy, możemy lekko posolić.
- Ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę jak na zupę, zalewamy wodą i gotujemy lekko posolone. Gdy są już prawie dobre, odcedzamy i dodajemy do barszczu. Całość razem powoli gotujemy, aż ziemniaki i buraczki będą miękkie, przy czym, buraczki powinny zostać sprężyste i chrupiące, nie rozgotowane. Jeśli jest taka potrzeba dolewamy więcej wody (ja musiałam dolać, barszcz i tak wychodzi gęsty).
- Na patelni rozpuszczamy pozostałe masło, dodajemy mąkę i robimy zasmażkę. Rozprowadzamy ją z barszczem i łączymy razem. Śmietanę rozcieńczamy również gorącym barszczem i łączymy. Barszcz doprawiamy wg smaku: octem, pieprzem, jeśli jest jeszcze potrzeba, solą i szczyptą cukru. Dodajemy koperek, mieszamy i odstawiamy na 1–2 godziny. Po tym czasie podgrzewamy barszcz i podajemy (tuż przed podaniem lubię dodać odrobinę szczypiorku). Smacznego!
- Drugi sposób na ziemniaki. Ziemniaki obieramy i gotujemy osobno. Po ugotowaniu ugniatamy je z łyżką śmietany. Podajemy do barszczu oddzielnie okraszone skwarkami lub cebulką.
Jeśli ktoś nie lubi używać octu, może zastąpić go sokiem z cytryny.
Dodatek łyżki octu na samym początku gotowania pozwala od razu uzyskać piękny kolor barszczu.
Niech Was nie przeraża długa lista składników, większość z nich zwykle mamy w domu.
Odkryj Magiczne przepisy na Wigilię!
Czy jesteś gotowa na świąteczne przysmaki, które zachwycą Twoich gości? Zajrzyj do mojego e-booka „Najlepsze wigilijne przepisy” i odkryj ponad 150 stron inspirujących przepisów łączących tradycję z nowoczesnością. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowałam!