Wieniec z ciasta drożdżowego z powodzeniem zastąpi nam struclę makową, dodatkowo pięknie ozdobi stół. Dosłownie, może służyć jako stroik. Do tego wieńca makowego użyłam ciasto drożdżowe, które dobrze znam, jest wilgotne, pachnące i lekkie.
Odkryj Magiczne przepisy na Wigilię!
Czy jesteś gotowa na świąteczne przysmaki, które zachwycą Twoich gości? Zajrzyj do mojego e-booka „Najlepsze wigilijne przepisy” i odkryj ponad 150 stron inspirujących przepisów łączących tradycję z nowoczesnością. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowałam!
Masa makowa jest Wam również znana. Właściwie zawsze robię ją tak samo, używam tylko innych bakalii. Tym razem zamiast orzechów dodałam dużo żurawiny. Dzięki temu, że mak przeplata ciasto, pomaga zachować wilgotność całego wieńca. Także z powodzeniem, możemy przygotować taki wieniec dzień przed Wigilią. No co Wam mogę jeszcze powiedzieć? Petarda!
Składniki
Ciasto drożdżowe
- 250g mąki pszennej
- 20g drożdży
- 125ml mleka
- 50g drobnego cukru
- 50g masła
- 1 jajko
- 2 żółtka
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
- szczypta soli
Masa makowa
- 300g maku
- ok.1/2 l mleka, do namoczenia
- 70g cukru
- 2 jajka
- 3g cynamonu
- 40g miękkiego masła
- 100g miodu naturalnego, płynnego
- 25g zmielonych migdałów
- 250g–300g ulubionych bakalii
Lukier pomarańczowy
- 1 szklanka cukru pudru
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1 żółtko
- gorąca woda
Przygotowanie
- Masa makowa. Dzień przed nastawiamy masę makową, przepis tutaj.
- Rozczyn. Drożdże rozcieramy z 1 łyżka cukru i ciepłym mlekiem. Dodajemy 70g mąki, mieszamy i odstawiamy w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
- Żółtka ucieramy z cukrem na puszysta masę.
- Ciasto drożdżowe. Gdy rozczyn podwoi swoją objętość, dodajemy do niego utarte żółtka z cukrem, jajko, pozostałą mąkę i szczyptę soli. Wyrabiamy ciasto tak długo, aż zacznie odstawać od ręki. Wlewamy roztopione, przestudzone masło, ekstrakt waniliowy i ponownie wyrabiamy, aż ciasto będzie jednolite i gładkie. Przykrywamy ściereczkę i odstawiamy do wyrośnięcia, na ok. 1 godzinę.
- Wyrośnięte ciasto wałkujemy na prostokąt o grubości ok. 0,8 – 1 cm. Masę makową rozkładamy równo na rozwałkowanym prostokącie. Nadzienie należy rozsmarować tak, aby zostawić czyste brzegi z każdej strony po ok. 1,5 cm. Zwijamy ciasto w rulon wzdłuż dłuższego boku. Staramy się zwinąć ciasto ścisło. Przecinamy ciasto na pół, zostawiając z jednej strony ok. 3-4 cm nie przeciętego ciasta (patrz zdjęcie). Splatamy ciasto w warkocz i zawijamy w wieniec (patrz zdjęcie). Ja owinęłam ciasto wokół kokilki, później ją wyjęłam. Przekładamy ciasto na blaszkę z papierem do pieczenia i odstawiamy na 20 minut do wyrośnięcia.
- Po tym czasie wkładamy ją do piekarnika i pieczemy ok. 35-40 minut w temperaturze 180ºC. Po wyjęciu gdy lekko przestygnie, ale ciągle jest ciepła, smarujemy lukrem cytrynowym. Kroimy gdy ciasto całkowicie wystygnie. Smacznego!
- Lukier pomarańczowy. Łączymy ze sobą składniki: cukier puder, sok z cytryny i żółtko, ucieramy na gładko. W razie potrzeby gęstość regulujemy gorącą wodą, odrobiną.
Czas wykonania strucli nie obejmuje namaczania maku do masy makowej, to powinniśmy zrobić dzień wcześniej.
Odkryj Magiczne przepisy na Wigilię!
Czy jesteś gotowa na świąteczne przysmaki, które zachwycą Twoich gości? Zajrzyj do mojego e-booka „Najlepsze wigilijne przepisy” i odkryj ponad 150 stron inspirujących przepisów łączących tradycję z nowoczesnością. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowałam!