Pavlova jest to rodzaj bezowego torcika. Beza na zewnątrz jest krucha, a w środku ma delikatną piankę. Zazwyczaj podajemy ją udekorowaną bitą śmietaną i owocami. Ja podałam ją z truskawkami, ale mogą być też jagody, maliny jeżyny. Polecam spróbować!

Odkryj Magiczne przepisy na Wigilię!

Czy jesteś gotowa na świąteczne przysmaki, które zachwycą Twoich gości? Zajrzyj do mojego e-booka „Najlepsze wigilijne przepisy” i odkryj ponad 150 stron inspirujących przepisów łączących tradycję z nowoczesnością. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowałam!

Składniki

Pavlova

  • 4 białka
  • 1 szklanka cukru
  • 1 łyżeczka skrobi kukurydzianej
  • 1 łyżeczka octu, białego winnego
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii

Do dekoracji

  • 300 ml śmietany kremówki
  • 2 łyżki kwaśnej śmietany
  • 3 łyżki cukru pudru
  • owoce, najlepiej sezonowe

Przygotowanie

  1. Białka (w temperaturze pokojowej) ubijamy na sztywną pianę. Następnie dodajemy etapami cukier, po 1–2 łyżki, cały czas miksujemy. Dodajemy ocet i skrobię kukurydzianą. Masa na koniec powinna być lśniąca, gładka i dość sztywna.
  2. Blaszkę wykładamy pergaminem, na nim rysujemy koło o średnicy 20 cm. Na pergamin wykładamy masę białkową i wyrównujemy na kształt koła. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika do 180ºC. Bezę pieczemy 5 minut, zmniejszamy temperaturę do 110ºC i pieczemy koleje 70 minut. Bezę studzimy w przy uchylonych drzwiczkach.
  3. Śmietanę ubijamy z cukrem pudrem i kwaśną śmietaną. Ubita śmietana powinna być delikatna. Śmietaną i owocami dekorujemy wierzch pavlovej (wcześniej zdejmujemy z niej pergamin). Smacznego!

Trochę historii

Do tej pory istnieje spór czy deser pochodzi z Australii czy Nowej Zelandii? Wiadomo, że został stworzony na cześć rosyjskiej baletnicy Anny Pavlovej, która w roku 1926 koncertowała zarówno w Australii jak i Nowej Zelandii i tu badania sugerują, że przepis pochodzi z hotelu Wellington, właśnie z Nowej Zelandii.

Spór nie zmienia faktu, że w obydwu krajach deser ten jest bardzo popularny i jest ważnym elementem kuchni narodowej. Zarówno w jednym jak i drugim kraju Pavlova jest często serwowana podczas różnych uroczystości i przyjęć.

Trochę porad

Ten chrupiący deser podajemy z bitą śmietaną i najlepiej z ulubionymi owocami, dobrze jeśli są to sezonowe owoce. Podczas przygotowania Pavlovej ważne jest, aby końcówki od miksera były dokładnie umyte i wysuszone, a białko czyste. Najlepiej gdy oddzielimy białko od żółtek gdy jaja są jeszcze zimne, wtedy łatwiej jest to zrobić. Odstawiamy następnie białka, aby nabrały temperatury pokojowej. Później ubijamy bezę.

Po upieczeniu Pavlova powinna pozostać w wyłączonym piekarniku i przy uchylonych drzwiczkach. Tak jest dla niej bezpieczniej. Wyjmujemy Pavlovą gdy będziemy ją dekorować. Jeśli po upieczeniu i ostudzeniu wstawimy ją do lodówki, zacznie chłonąć wilgoć, zacznie być mokra od spodu. Przestanie być stabilna i krucha z zewnątrz.

Najlepiej gdy po udekorowaniu lekko ją schłodzimy i następnie zaraz podamy. Jeśli nam zostanie, możemy przechowywać ją w lodówce, zapakowaną w kartonowe pudełko (pochłonie trochę wilgoci, zamiast Pavlovej) i zjeść następnego dnia, ale pamiętajmy, że lekko straci na estetyce, choć ciągle będzie smaczna.

Źródło: The Australian Women’s Weekly „Sweet Old-fashioned Favourites”

Dodatek niewielkiej ilości kwaśnej śmietany do słodkiej nada jej lepszego smaku. Nie będzie mdła. Jeśli ubijemy ją delikatnie (widać to na zdjęciach) z dodatkiem niewielkiej ilości cukru pudru i wanilii, będzie smakowała bardzo dobrze razem z Pavlovą.

Owoce na Pavlovej mogą być również w formie miękkiej czyli pulpy, np. z mrożonych owoców lub pogniecione lekko z cukrem.

Odkryj Magiczne przepisy na Wigilię!

Czy jesteś gotowa na świąteczne przysmaki, które zachwycą Twoich gości? Zajrzyj do mojego e-booka „Najlepsze wigilijne przepisy” i odkryj ponad 150 stron inspirujących przepisów łączących tradycję z nowoczesnością. Sprawdź, co dla Ciebie przygotowałam!